Igen régóta dolgozom a vendéglátásban, és az évek során rengeteg tapasztalatot szereztem ezen a területen. Főként nagyobb hotelekben dolgoztam eddig, ahol kezdetben recepciósként tevékenykedtem, majd később átkerültem az üzemeltetés területére, és végül üzemeltetési vezetőként folytattam a pályafutásomat. Mindkét munkakör rengeteg kihívást és tanulási lehetőséget tartogatott számomra. A recepciós pozícióban elsajátítottam a vendégekkel való kapcsolattartás alapvető fortélyait, a problémamegoldást és a gyors helyzetfelismerést. Emellett megtanultam a vendégekkel való kommunikáció íratlan szabályait is. Az üzemeltetési referensi munka pedig még inkább kibővítette a látókörömet: mélyebb betekintést nyertem a szállodák működésébe, a költséghatékonyságba és az üzleti stratégiákba.
Bár sok szempontból élveztem ezt a munkát, az utóbbi időben mégis egyre inkább úgy éreztem, hogy a nagy szállodák világa már nem vonz annyira, mint korábban. Egy hatalmas hotelben a vendégek folyamatos áramlása miatt a személyes kapcsolat háttérbe szorul, hiszen a dolgozók naponta száz meg száz emberrel találkoznak, és nem igazán van lehetőség arra, hogy igazán megismerjék őket. A vendég és vendéglátó viszonya így teljesen személytelenné válik. Olyasminek érzem kicsit a különbséget a nagy hotelek és a családias panziók között, mint a sorozatgyártott termékek és a mesterember által készített tárgyak között – az utóbbinak sokkal több tartalma, lelke van. Egy idő után számomra monotonná és lélektelenné vált a nagy szállodában folytatott munka. Úgy éreztem, hogy szeretnék valami olyat létrehozni, ahol a vendéglátás sokkal személyesebb és barátságosabb lehet.
Már évek óta dédelgetett vágyam, hogy nyissak egy kis balatoni panziót, amelyet én vezethetek és üzemeltethetek. Egy kisebb szálláshelyen lehetőség nyílik arra, hogy valódi kapcsolatokat építsek ki a vendégekkel, és minden egyes látogatóval személyesen foglalkozzak. Emellett izgalmas kihívásnak tartom azt is, hogy a saját elképzeléseimet és ötleteimet valósítsam meg, anélkül, hogy a feletteseimhez kellene alkalmazkodnom. Egy saját panzióban szabadon kialakíthatnám a szolgáltatások stílusát, a vendégélményt és az üzleti stratégiát is, ami hatalmas motivációt jelent számomra. Biztos vagyok benne, hogy egy ilyen környezetben sokkal nagyobb örömömet lelném a vendéglátásban, és végre valóra válthatnám az álmomat.
El is kezdtem eladó balatoni telkek, korábbi nyaralók után kutatva böngészni az internetet. Viszonylag sokáig kellett várnom, de a szorgalom meghozta a gyümölcsét: egy igen régi nyaralót és egy hozzá tartozó telket tudtam olcsón megvásárolni Siófok közelében. Amikor azonban először ellátogattam megnézni a telket, tudatosult bennem, mennyi munka lesz még abban, hogy ez egy működő panzióvá váljék. Szerencsére felkészültem arra, mivel üres telkeket is nézegettem, hogy teljesen nekem kell majd egy új épületet építtetnem, mert nem tűnt semmilyen szinten felhasználásra alkalmasnak az a rom, ami ebből a nyaralóból lett. Kicsit aggódtam amiatt, hogy a bontás jelentős költségeket hozna az építkezés mellé, hiszen honnan is tudtam volna, mennyi lehet a gépi épületbontás ára… Elkezdtem hát az internetet böngészni olyan cégeket keresve, amik foglalkoznak épületbontással a Balaton környékén. Így találtam rá a Pannon Fuvar 2000 Kft-re, ami már elsőre, a weboldaluk alapján, megtetszett, mivel rengeteg olyan munkát vállalnak, ami szükséges lenne nekem a telek átalakításához. A gépi épületbontás mellett vállalják a keletkező beton hulladék darálását és újrahasznosítását. A törőgépük segítségével a betondarálás és egyéb újrahasznosítható hulladékok feldolgozása történik. A gép a hulladékokat ledarálja és beminősíti, így azok visszakerülhetnek a felhasználási körforgásba. A darálás során a végtermék szemcsenagysága 0-50 mm, vagy nagyobb is lehet, és ez a munka közben is módosítható. Ez nagyon tetszett, mert így a régi épületekből építési alapanyagot nyerhetnék, ezáltal kevesebbet kellene arra költenem, költséghatékonyabb lenne a projekt. Emellett a Pannon Fuvar 2000 Kft oldalán olvastam azt is, hogy hulladékszállítást is vállalnak Siófok 50 km-es körzetében, így nekem ez pont kapóra jönne, hogy a nem felhasználható hulladékot is el tudnák szállítani. Mind az épületbontáson, illetve a beton újrahasznosításán és a hulladékszállításon túl, rengeteg információt találtam a Pannon Fuvar 2000 Kft oldalán, hiszen számos egyéb olyan munkát vállalnak, ami hasznos lesz számomra az építkezés során. De már ez a három munka meggyőzött, hogy hívjam fel őket és kérdezzek rá, mégis mennyi a gépi épületbontás ára náluk.
A telefonon sikerült időpontot egyeztetni a Pannon Fuvar 2000 Kft-vel, így hamarosan ki is jöttek hozzánk egy terepszemlére. Megbeszéltük itt a megbeszélni valót, a bontást, az újrahasznosítást és a hulladék szállítást és átvételt. Meg kell mondjam, úgy érzem, remek üzletet kötöttem, és hamarosan érkeztek is nagy munkagépeikkel és megkezdődött a bontás. Egyszerű vendéglátósként igen elképesztő volt látni ezt az enyémtől ilyen mértékben különböző szakmát. A hatalmas gép munkája nyomán úgy omlott szét a betonból és téglából épült romos nyaralót, mint ahogy azt csak az akciófilmekben látja egy magamfajta egyszerű ember. Nem is kellett sokat várni és a földdel lett egyelővé a romos régi nyaraló. Szerencsére a betonnak viszonylag nagy részét újra lehetett hasznosítani, így felhasználható az építkezés során. Még alig mondták ki, mennyi volt a gépi épületbontás ára, már mondtam, hogy egyéb munkákra is szeretném őket alkalmazni.

Ahogy láttam az oldalukon, a Pannon Fuvar Kft vállal különböző földmunkákat is. Ezek nagyobb részéhez nem értek, és sok ismeretlen szó volt köztük számomra, de azt feltételezem, hogy mielőtt elkezdhetnénk az új építkezést, számos beavatkozást el kell még végezni a földön, hogy arra alkalmas legyen. Megbeszéltük hát a Pannon Fuvarral, hogy földmunkákat is szeretnénk végeztetni a telken, ők pedig mondták, hogy a telek adottságai és az építkezés tervei alapján ők meg tudják tervezni a szükséges földmunkákat, így ezen nekem nem kell aggódnom. Ahogy a leendő földmunkákról beszélgettünk, egy új ötletet is csempésztem bele a tervekbe: egy tavacskát. Ez a pici tavacska egy igazán különleges atmoszférát adhatna a panzióhoz, és biztos vagyok benne, hogy a vendégek számára is vonzó lenne. Az ötletet lelkesen fogadták a Pannon Fuvar 2000 Kft szakemberei, akik már a második terepszemlén felvetették, hogy hogyan illeszthetnénk bele a környezetbe, és milyen földmunkákat szükséges elvégezni ahhoz, hogy a vízpart megfelelően kialakítható legyen.
A további tervek egyre inkább körvonalazódnak, és úgy érzem, hogy a Pannon Fuvar 2000 Kft szakértelme és segítsége nélkül nem menne ilyen zökkenőmentes a projekt. Mivel a cég sokoldalúan, a földmunkáktól kezdve a hulladékszállításon át a beton újrahasznosításáig rengeteg területen jártas, biztos vagyok benne, hogy minden feladatot gördülékenyen el tudunk végezni, és a panzió alapozása a legjobb kezekben van. A munkálatok folyamatosan haladnak, és napról napra egyre közelebb kerülök ahhoz, hogy valóra váltsam az álmaimat, és egy olyan helyet hozzak létre, ahol a vendégek nemcsak szállást találnak – ebben pedig nagyszerű érzés, hogy ilyen profi segítségem van, mint ez a cég, és a kiváló szakemberei. Ha bármilyen, hasonló jellegű munkára lesz szükség a jövőben esetleg – hátha terjeszkedni tudnék a későbbiekben -, biztosan nekik szólok majd.